Kalendarz
Harmonagrm
Galerie
Kontakt Konatkt
herbGmina
Gorzkowice
19 lip2016

Historia osady Gorzkowice sięga średniowiecza. Danych historycznych jest stosunkowo niewiele. Najdawniejszą wzmianką o Gorzkowicach jest zapis dotyczący kościoła parafialnego pochodzący z roku 1335.

Przynależność dóbr gorzkowickich zmieniała się na przestrzeni wieków. Na przełomie wieku XIV i XV dobra Gorzkowice miał dziedzic Ignacy z Gorzkowic, a od roku 1422 Mikołaj z Gorzkowic. W drugiej połowie XV wieku dobra gorzkowickie posiadał Mikołaj z Kurozwęk. Dnia 2 czerwca 1494 r. Król Jan Olbracht aktem dla Mikołaja z Kurozwęk, wieś jego Gorzkowice zamienił na miasto na prawie magdeburskim.

Miasto Gorzkowice istniało około 30 lat. Brat Mikołaja, Krzesław, który był biskupem kujawskim z siedzibą w Wolborzu, wystawił zamek murowany w Gorzkowicach w końcu XV wieku. Mikołaj z Kurozwęk zmarł w 1506 r., po nim dobra gorzkowickie wziął jego syn Adam, który zostawił po sobie tylko córkę Annę z którą to ożenił się Hieronim Łaski, który potem był wojewodą sieradzkim.

Dobra gorzkowickie oddał w zastaw dla swego szwagra Marcina Myszkowskiego. Hieronim Łaski kilka razy był posłem króla Zygmunta I do Turcji, Węgier, Prus i Niemiec. Zmarł w 1541 r. Pochowany jest w kaplicy Kurozwęckich na Wawelu.

W rok później zmarła jego żona Anna. Dobra gorzkowickie wraz z przyległymi wioskami odziedziczył po ojcu , Wojciech Łaski, które nadal były dzierżawione przez Myszkowskich. W 1541 r. z podziału dóbr po zgonie Marcina Myszkowskiego Gorzkowice wziął w dzierżawę jego syn Jakub Myszkowski.

W 1552 r. Gorzkowice miały 12 domów. W 1557 r. Wojciech Łaski odstąpił Gorzkowice swe j siostrze Jadwidze Łaskiej.
W XVII wieku Gorzkowice należały do Sadowskich. Marcin Sadowski, rotmistrz chorągwi pancernej w wojnie ze Szwedami, zmarł w 1655 r. na czarną ospy. Zostawił po sobie córkę Lucynę, już wdowę, która nie chciała wyjść za narzeczonego, który sprzyjał Szwedom, Gdy w 1655 r. napadli na Polskę.

Szwedzi dotarli również do Gorzkowic i oblegli zamek. Lucyna widząc że nie zdoła utrzymać zamku, wysadziła go w powietrze i sama zginęła. Zamek był jeszcze odbudowany, ale w roku 1704, podczas potyczek ze Szwedami ,ukrył się w nim oddział wojsk saskich króla Augusta II, którego oblegał generał szwedzki, Rosenstiern.

Po zdobyciu zamku do reszty go zburzył. Potem kolejno Gorzkowice przechodziły w posiadanie coraz to nowych właścicieli. I tak mieli je: Stanisław Walewski , Franciszek Zaremba. Około roku 1842 powstała w Gorzkowicach gmina. Ludność całej gminy liczyła wówczas 4300 osób.

Gmina posiadała w tym czasie 12837 mórg ziemi. Liczba wsi należących do Gorzkowic nie zmieniła się, właściwie od tamtego czasu.
Wieś zaczęła się, dopiero rozwijać po wybudowaniu kolei żelaznej Warszawa - Wiedeń, po roku 1846. Ludność w tym czasie zajmowała się uprawą roli.

Przeprowadzenie kolei wywarło wpływ na to, że Gorzkowice przybrały planowanie dzielnic miejskich. Na ten okres czasu przypada również, rozwój Piotrkowa Tryb., Rozprzy czy Kamieńska. W 1912 r. wprowadzono targi tygodniowe w osadzie. W 1960 r Gorzkowice miały już 1743 mieszkańców.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia