Kalendarz
Harmonagrm
Galerie
Kontakt Konatkt
herbGmina
Gorzkowice
09 lis 2018

"Dziś w całej Polsce brzmi mazurek….
Dzisiaj radosna kanonada!
Witamy wszyscy Niepodległość i Jedenasty Listopada"

Co roku, w listopadzie, czcimy jedno z największych wydarzeń w historii naszej Ojczyzny - odzyskanie niepodległości w 1918 roku. W tym roku jest to szczególny czas, bo to 100 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Radosna to data, bo przecież przyniosła Polakom zwycięstwo i upragnioną wolność.
Właśnie tak radośnie dyrekcja, uczniowie, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach uczcili niepodległość. Młodzi strzelcy i legioniści, którzy o niepodległość tak ofiarnie walczyli, spełnili marzenia kilku pokoleń Polaków. Kiedy szli na bój, towarzyszyły im pieśni i piosenki, powstające w okopach, na froncie, w marszu. Pozwalały przetrwać trudy walki, dodawały otuchy, rozweselały. Dziś chcemy, żeby te pieśni ciągle żyły, żeby młode pokolenie o nich nie zapomniało. W taki właśnie sposób pragniemy świętować rocznicę niepodległości – poprzez śpiew: o wojence, szarej piechocie, komendancie... Te pieśni, które są częścią naszej historii i narodowej kultury, zawsze prawdziwie wzruszały polskie serca. Nie wolno dopuścić, by dziś pozostały w pożółkłych śpiewnikach. Powinny dalej żyć, być obecne w polskiej duszy, budzić ciepłe uczucia, oddziaływać na serca i umysły kolejnych pokoleń. Nasze wspólne śpiewanie to hołd, jaki składamy tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty wymarzoną niepodległość. To także nasza radość, że mamy dziś wolną Polskę ”. Dlatego tak głośno i wesoło odśpiewaliśmy polskie pieśni patriotyczne. Podczas tego spotkania zaprezentowali się również uczestnicy Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Patriotycznej w Łękach Szlacheckich w dniu 26 października 2018r. : Zuzanna Olczyk, Aleksandra Woźniak, Zuzanna Wojdalska i Szymon Wypych.
Cała społeczność Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach wzięła również udział w akcji ogłoszonej przez MEN oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej – „REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ”. Dokładnie o godzinie 11.11 wszyscy odśpiewaliśmy 4 – zwrotkowy hymn narodowy.

Wpisany przez: MS

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia