Kalendarz
Harmonagrm
Galerie
Kontakt Konatkt
herbGmina
Gorzkowice
10 sty 2018

10 stycznia 2018 r. w Szkole Podstawowej w Gościnnej oficjalnie otwarto eko-pracownię, w której na uczniów czekają atrakcyjne pomoce dydaktyczne, nowoczesny sprzęt multimedialny i nowe meble. A wszystko to ma sprzyjać zarówno edukacji ekologicznej jak i atrakcyjnemu i efektywnemu kształceniu uczniów i rozwijaniu kompetencji kluczowych w różnych dziedzinach życia.

„Pracownia EKO-GOŚCIE zaprasza do… zdobywania wiedzy przyrodniczej i nie tylko” – tym hasłem rozpoczęła swoje przemówienie Pani Dyrektor- Emilia Sobczyk. Jest ono potwierdzeniem zasadności zrealizowanej inwestycji, czyli ekopracowni, której nadrzędnym celem jest rozwijanie w uczniach poczucia odpowiedzialności za środowisko, którego człowiek stanowi ważne ogniwo. We współczesnym świecie ochrona środowiska powinna być priorytetem dla każdego człowieka. Aby ziściły się marzenia o czystym powietrzu, pięknych krajobrazach oraz zachowaniu dóbr matki natury dla przyszłych pokoleń, należy dbać o edukację ekologiczną dzieci i młodzieży. W nabywaniu wiedzy i umiejętności z zakresu tej edukacji pomoże uczniom szkoły właśnie nowoczesna pracownia wyposażona w multimedialny sprzęt nowej generacji oraz specjalistyczne pomoce dydaktyczne. Do dyspozycji uczniów i nauczycieli są: tablica multimedialna, projektor, laptop, aparat fotograficzny, wizualizer, mikroskopy, w tym mikroskop stereoskopowy i diagnostyczny, modele edukacyjne, szkielety, plansze, mapy, globusy, przyrządy do badań i doświadczeń. Co ciekawe, wiele zakupionych pomocy służyć będzie do obserwacji i badań w terenie ( powietrze, gleba, pogoda, ), co zapowiada mnóstwo interesujących wypraw. W pracowni odbywać się będą nie tylko lekcje przyrody, biologii, chemii i fizyki, ale także lekcje języka polskiego, matematyki i historii a także zajęcia pozalekcyjne poszerzające zagadnienia związane z ochroną środowiska, warsztaty i konkursy. W ramach edukacji ekologicznej przewidziano też spotkania z leśnikiem, pszczelarzem, wędkarzem, udział w ogólnopolskich akcjach na rzecz ochrony środowiska i organizację uroczystości i konkursów o tematyce przyrodniczej.

Aby jednak pracownia mogła powstać konieczny był pomysł projektu, później jego pozytywna ocena a następnie jego realizacja z wykorzystaniem środków finansowych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz wkładu finansowego Gminy Gorzkowice. Całość opiewa na kwotę ponad 40 tys. Należy podkreślić duży wkład rodziców w realizację przedsięwzięcia. To właśnie oni dokonali prac remontowo-naprawczych, aby móc następnie położyć na jednej ze ścian piękną fototapetę, wyposażyć salę w nowe meble, regulowane ławki i krzesła, nowoczesne oświetlenie, rolety, wykładzinę podłogową a także ozdobić salę roślinami.

Uroczystość otwarcia ekopracowni uświetnili swoją obecnością: Pan Alojzy Włodarczyk – Wójt Gminy Gorzkowice, Pani Anna Kluczyńska-Kowalczyk – inspektor referatu finansowego Urzędu Gminy Gorzkowice oraz Rodzice uczniów szkoły. Po oficjalnym rozpoczęciu uroczystości przez Panią Dyrektor Szkoły – Emilię Sobczyk, która podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia, głos zabrał Pan Alojzy Włodarczyk – Wójt Gminy Gorzkowice. W swoim przemówieniu podkreślił potrzebę inwestowania w edukację współczesnej młodzieży i również podziękował rodzicom za zaangażowanie w powstanie szkolnej , nowoczesnej pracowni. Kolejny punkt uroczystości to krótki program artystyczny o tematyce ekologicznej w wykonaniu uczniów. Punkt kulminacyjny to przecięcie wstęgi w drzwiach nowej pracowni, czym ostateczne dokonano oficjalnego otwarcia.

Wszyscy zebrani mogli przekonać się, że miejsce, które powstało w szkole jest niezbędne do edukacji współczesnego pokolenia nowoczesnymi metodami nauczania. Wrażenia po prezentacji pracowni i pomocy dydaktycznych potwierdziły słuszność decyzji o wzięciu udziału w konkursie „Moja wymarzona ekopracownia”. Zapewne zajęcia staną się prawdziwą przygodą i zaowocują wynikami w nauce oraz właściwą postawą życiową.

Wpisany przez: DO

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia